U okviru inicijative Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije “Dani otvorenih vrata EU projekata”, Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije PRIGODA, 16. listopada 2024. godine predstavila je rezultate istraživanja o kvaliteti života u Primorsko-goranskoj županiji na kojoj su sudjelovale i djelatnice naše Udruge. Istraživanje je pokazalo da stanovnici Primorsko-goranske županije na ljestvici od jedan do deset kvalitetu života ocjenjuju sa 7,2, dok je na razini Hrvatske ta ocjena 6,8.
U samom istraživanju obuhvaćeno je 1.200 ispitanika, a ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije Prigoda, Vedran Kružić pojasnio je da je riječ o jedinstvenom istraživanju u Hrvatskoj koje je metodologijom usporedivo s europskim istraživanjima.
Kao i ostatak Hrvatske, i Primorsko-goranska županija suočena je s demografskim padom, jer u zadnjih deset godina u samo šest gradova i općina rastao je broj stanovnika, a njih 30 ima sve manje ljudi.
Istraživanje je pokazalo i da obrazovaniji građani kvalitetnije žive, ali i da 16 posto primorsko-goranskih žitelja izuzetno teško živi te je devet posto domaćinstava energetski siromašno. Po pitanju optimističnosti, županija je iznad europskog prosjeka, a najoptimističniji su mladi, školovani i poduzetnici, ali u malim mjestima ljudi su značajno pesimističniji. Tako u Gorskom kotaru samo 26 posto stanovnika misli da će biti bolje, što se povezuje s činjenicom da su stariji žitelji pesimističniji.
Također, sve veći postotak žena se ne osjeća sigurno u večernjim satima, dok se povjerenje u policiju ne razlikuje bitno od prosjeka, ali je nešto manje na otocima, gdje je i niže povjerenje u lokalne vlasti. Pokazalo se i da su žitelji otoka zadovoljniji zdravstvenom uslugom od građana Rijeke.
Primorsko-goranski žitelji su zadovoljni ulaganjem u odvodnju i vodoopskrbu, ali su bitno manje zadovoljni prikupljanjem otpada, što je najizraženije u Rijeci. Zadovoljni su i kvalitetom stana ili kuće, okruženjem gdje se stambena jedinica nalazi, ali su nezadovoljni troškovima i dostupnošću stanova. Po pitanju volontiranja i slobodnih aktivnosti rezultati su poražavajući, jer samo 16 posto stanovnika volontira, dok se samo njih 38 posto bavi slobodnim aktivnostima.
U okviru skupa pored predstavljanja rezultata istraživanja o kvaliteti života u PGŽ-u, na konferenciji se predstavilo i nekoliko uspješnih EU projekata koji su financirani EU sredstvima u primorsko-goranskim mikroregijama, s naglaskom na to kako isti utječu na kvalitetu života građana i građanki.